Amikor gesztenyéről beszélünk, legtöbben az ehető verzióra gondolunk, pedig a vadgesztenye is nagyon hasznos tud lenni, ha nem is táplálékként. A vadgesztenye krém ugyanis számos hatóanyagot tartalmaz, amik jótékony hatással lehetnek az emberi szervezetre.
Elfogyasztva számunkra szaponin tartalma miatt mérgező, de másképp alkalmazva nagyon is hasznos, például kenőcs formájában. Aki tovább olvas, megtudhatja, hogy mire jó a vadgesztenye krém.
A közönséges vadgesztenye – tudnivalók
A közönséges vadgesztenye hazánkban leginkább dísznövényként ismert. Látványos, többujjú levelei vannak, ellenben nagyon kevés törődést igényel, rövid idő alatt képes nagyra nőni, ezért előszeretettek ültetik parkokba. Miután virágai elhervadnak, a fán kifejlődik a termés, ami nem más, mint maga a vadgesztenye.
Bizonyos állatok fogyasztják, sőt, esetükben igen hasznos, például segít hamarabb kigyógyulni a felsőlégúti betegségektől. Az emberek számára ugyanakkor a vadgesztenye méreg, ezért táplálékként nem fogyasztjuk, habár táplálékkiegészítőként és teaként biztonságosan vihetjük be a szervezetünkbe – ezeknél a készítményeknél biztosak lehetünk benne, hogy a nem veszünk magunkhoz annyi szaponint, ami problémát okozhat. Leggyakrabban a vadgesztenye krém kerül a fürdőszobák polcaira.
A vadgesztenye krém mire jó
Több felhasználási módja is van ennek a különleges növénynek, azonban leginkább visszér és érszűkület kezelésére alkalmazzák, de ennek ellenére jóval több esetben is tudjuk használni.
Vadgesztenye krém visszérre és érszűkületre
A vadgesztenyét az emberek kenőcs formájában alkalmazzák, mégpedig legtöbbször abból a célból, hogy visszereiket kezeljék. A vadgesztenye hatóanyagai növelik a hajszálerek rugalmasságát és ellenállóképességét, valamint javítják az erek tónusát. Ez teszi alkalmassá a vadgesztenyekrémet a törékeny hajszálerek és megduzzadt vénák (visszerek) kezelésére.
Ugyanezen okból segít az úgynevezett nehéz láb szindróma esetében is, ami a lábak elnehezülését, feldagadását, fájdalmát és bizsergését jelenti. Ezt a problémát szintén a végtagok keringésének rendellenessége okozza, így a vadgesztenyekrém erre is pozitív hatással lehet.
Mire jó még a vadgesztenye krém
Elsődlegesen tehát visszér ellen, az erek állapotának javítására alkalmazzák a vadgesztenyét, de ebben nem merül ki teljesen a felhasználhatósága.
A következő esetekben is hatékony segítséget nyújthat:
- ekcémák okozta viszketés
- elősegíti a véraláfutások felszívódását
- csökkenti a gyulladásokat
- antioxidánsként működik
- leviszi a duzzanatokat
- csökkenti a vizesedést
- feszesíti a bőrt
Vadgesztenye felhasználása
Ha egy kicsit tovább tekintünk a magán a vadgesztenyén, a fa többi része is lehet értékes számunkra. A kérgéből például fényvédő krémekhez használható összetevőket nyerhetünk, míg a leveleit szokás ízületi panaszok esetén alkalmazni, illetve a vérlemezkék összetapadásának meggátolásával hatásos a trombózis megelőzésében is.
A leveleket külsőleg alkalmazhatjuk lemosóként vagy borogatásként a bőrproblémákra, vagy ízületi fájdalmakra, de ülőfürdőt is készítenek belőle például aranyér vagy prosztata megnagyobbodás esetén.
Vadgesztenye kenőcsnél mire figyeljünk
Aki küzd duzzanatokkal, vizesedéssel, visszerekkel, annak érdemes lehet a vadgesztenye kenőcsöt kipróbálni – természetesen az orvos által előírt kezeléseket nem elhagyva! Amikor visszér ellen szeretnénk vadgesztenye krémet vásárolni, érdemes alaposan megnézni, mennyi hatóanyag is van az adott készítményben, mert ez nagyon eltérő lehet!
Minél magasabb a hatóanyagtartalom, annál valószínűbb, hogy a készítmény hatásait magunkon is megtapasztalhatjuk.
A vadgesztenye krém alkalmazása megelőző jelleggel is működhet: amennyiben még nincsenek konkrét visszérproblémáink, de a lábunk számára megerőltető munkát végzünk, érdemes lehet elébe menni a problémának. Szintén hasznos lehet egy ilyen kenőcs, ha a visszeresség vagy seprűvénák első jeleit tapasztaljuk magunkon.
Vadgesztenye krém házilag
Ha valaki saját maga szeretné elkészíteni a vadgesztenye krémet, akkor szerencséje van, mert számos recept található az intertnetnek köszönhetően, de le is írunk egyet. Fontos kiemelni, hogy a lenti recept nem csak vadgesztenyét tartalmaz, hanem további gyógynövények is felhasználásra kerülnek.
Házi vadgesztenye krém összetevői
- 80g shea vaj
- 1 evőkanál kamilla
- 50 ml gesztenye tinktúra (A tinktúra elkészítése hosszabb folyamat, 10-14 napot vesz igénybe. 70%-os alkoholban kell áztatni apróra vágott vadgesztenyét egy lezárható üvegben. 50%-50%-ban legyen elosztva az üvegben az alkohol és a gesztenye. Naponta rázza meg az üveget, hogy jobban összekeveredjen a készítmény)
- 30 g árnika krém
- 5 ml ligetszépe olaj
- 10-15 csepp E-vitamin
- 20-25 zsája illóolaj
- 15-20 csepp rozmaringolaj
Házi vadgesztenye krém elkészítése
Az elkészítése a krémnek rendkívül egyszerű, a shea vajat fel kell melegítenünk, majd bele kell keverni a kamillát és a körömvirágot. Folyamatos kevergetés mellett körülbelül 10-15 percig melegítjük, hogy a gyógynövények kioldják a hatóanyagokat. Ezután le kell szűrni, hogy ne maradjon benne a kamilla és a körömvirág. Leszűrés után hozzá kell adni az olajokat és az E-vitamint, valamint az árnika krémet. Ezután már csak annyi a dolgunk, hogy a 10-14 napig alkoholban áztatott gesztenyéből készült tinktúrát botmixerrel feloldjuk a shea vajas alappal. Ezzel készen is van a vadgesztenye krém házilag.
Természet hatékony segítsége
A vadgesztenye tehát számos különböző probléma esetén nyújthat gyógymódot, de a legjobb eredményeket az erekkel, keringéssel kapcsolatos problémák kapcsán lehet vele elérni. Teaként, kapszulaként, valamint kenőcs formájában lehet biztonságosan felhasználni – eredeti alakjában mérgező, nem fogyasztható!
Most, hogy tudjuk, mire jó a vadgesztenyekrém, fontos leszögezni, hogy bár sokan számolnak be hatékonyságáról, nem helyettesítheti az orvosi kezeléseket! Amennyiben visszeres panaszokkal küzdünk, rendszeresen fáj a lábunk, nem az igazi a keringésünk, az első teendő mindig az legyen, hogy orvoshoz fordulunk!
Nem bűn természetes módszerekkel is próbálkozni, de ezek ne helyettesítsék az orvos által előírt kezeléseket.
További érdekes cikkekért tekintse meg a főoldalunkat.